Odpowiedzialny hazard

Odpowiedzialny hazard

Zaktualizowano 24 lutego, 2023 by Marek Krupa

CO TO JEST UZALEŻNIENIE OD HAZARDU?


Jeśli nie możesz przejść kilku godzin bez włączenia telefonu, aby grać, możesz mieć kłopoty. Jeśli grasz z pieniędzmi przeznaczonymi na opłaty szkolne, czynsz lub inne ważne obowiązki, to czas zrobić krok i zaakceptować, że możesz mieć problem z uzależnieniem od hazardu.

Kompulsywny hazard prezentuje się na różne sposoby. Niektóre osoby mogą zacząć kłamać na temat swoich działań lub ukrywać swoją historię online, ponieważ wiedzą, że są na złej drodze. Mogą również pomijać wydarzenia rodzinne lub spędzać czas z bliskimi, aby móc uprawiać hazard. Niektórzy mają tak źle, że całkowicie zaniedbują swoją pracę i obowiązki, a jedyną rzeczą, o której mogą myśleć w każdej chwili, jest hazard. To wkrada się powoli, więc wielu ludzi myśli, że mają kontrolę nad swoimi działaniami, dopóki nie są w zbyt głębokim.

PRZYCZYNY UZALEŻNIENIA OD HAZARDU


Do uzależnienia od hazardu prowadzi kilka czynników.

 • Chciwość
 • Brak umiejętności zarządzania budżetem.
 • Powab sławy.
 • Przyzwalająca atmosfera sceny hazardowej


Kiedy większość hazardzistów zaczyna grać online lub offline, wierzą, że mają kontrolę nad swoimi apetytami, ale wkrótce może się to zmienić. Wygrana zmienia ludzi, sprawiając, że wierzą, że mogą dostać jeszcze więcej, więc chęć wzbogacenia się szybko bierze górę. Obietnica łatwych pieniędzy sprawia, że ktoś wierzy, że może zdobyć fortunę. Brak umiejętności zarządzania bankrollem sprawia, że ktoś wydaje pieniądze, których nie powinien też wydawać.

Kasyna są naturalnie środowiskiem, ponieważ większość ludzi przyciąga to, co widzi. Muzyka w tle kasyna stacjonarnego, płynące napoje i radosny nastrój wokół sprawiają, że ludzie czują się lepiej niż powinni, co prowadzi ich do dalszej gry. Kiedy wygrywasz, wiwaty gapiów sprawiają, że jesteś tak podekscytowany, że chcesz kontynuować grę, aby być w centrum uwagi. Niektórzy ludzie lubią też sławę, która wiąże się z wygraniem ogromnych sum pieniędzy. Jeśli mają szczęście i uda im się trafić jackpota, chcą to powtórzyć, aby przez jakiś czas być tematem rozmów w mieście.

JAK ZAPOBIEGAĆ UZALEŻNIENIU OD HAZARDU?


Hazard to ponury i trudny do skopania nawyk, ale można go zdusić w zarodku. Większość kasyn daje wskazówki, jak grać, ale napis jest zbyt mały, by większość graczy go zauważyła. Chcesz zachować tempo, nawet gdy wygrywasz i nauczyć się odchodzić od stołu, gdy czujesz, że tracisz kontrolę. Nawet jeśli łatwiej powiedzieć niż zrobić, możesz zapobiec uzależnieniu, stosując się do poniższych wskazówek.

Ogranicz swój czas


Możesz ustawić alarm na czas gry i pozostać przy grze tak długo, jak masz na to czas. Gdy alarm się wyłączy, odejdź od stołu. Nadmierny hazard zabiera czas z produktywnych działań, takich jak czas spędzony z rodziną, nauka, praca, a nawet gra, więc wiedza, jak odejść bez odwracania się jest umiejętnością, która przechodzi długą drogę w budowaniu zdrowego nawyku hazardowego. Ponieważ kasyna online są otwarte 24/7, wybierz czas, który nie koliduje z innymi ważnymi zadaniami. Ustal czas, którego potrzebujesz, by wyrzucić go ze swojego systemu i trzymaj się go, niezależnie od tego, jak bardzo ciągnie Cię do gry.

Ustal limit wpłat


Zarządzanie bankrollem jest bardzo niedocenianą, ale krytyczną umiejętnością dla każdego hazardzisty. Chcesz zdecydować ile będziesz wydawał na sesję i trzymać się tego. Zachowaj swoje wygrane, zaakceptuj swoje straty i pamiętaj, że masz jeszcze jeden dzień na grę i wygraną (lub przegraną). Kasyna pozwalają na ustawienie limitu, tak aby gra kończyła się po wyczerpaniu limitu na dany dzień. To sprawia, że dla wielu osób łatwiej jest zarządzać tym, ile grają.

Chcesz uniknąć finansowania konta do gry za pomocą karty kredytowej, ponieważ możesz łatwo przekroczyć swój limit. Karty przedpłacone, takie jak Paysafecard są idealne dla tych, którzy nie są pewni, że mogą kontrolować swoje wydatki.

Nie graj z niepewnym umysłem


Jeśli masz nawyk używania hazardu jako terapii, gdy jesteś przygnębiony lub smutny, możesz chcieć zdobyć alternatywne, zdrowsze hobby. Emocje – w tym nadmierne szczęście – są oślepiające i mogą sprawić, że podejmiesz złe decyzje. Najlepszym momentem na grę jest ten, w którym jesteś w łatwym stanie psychicznym, bez czynników zewnętrznych, które mogłyby sprawić, że zobaczysz rzeczy inaczej niż w rzeczywistości. Alkohol zniekształca twój osąd, więc postaraj się podejść do stołu hazardowego w najtrzeźwiejszym stanie.

Graj tylko dla zabawy


Większość ludzi uzależnia się, gdy zaczyna grać na prawdziwe pieniądze, ponieważ z czasem staje się to trochę zbyt konkurencyjne. Hazardziści zaczynają czuć się niezwyciężeni, kiedy wygrane zaczynają przychodzić i mogą łatwo wpaść w uzależnienie, jeśli nie są ostrożni. Graj dla zabawy, ponieważ darmowe wersje demo są dostępne dla wszystkich graczy. Kiedy poczujesz, że masz kontrolę nad sobą i możesz grać na prawdziwe pieniądze, wchodź w to powoli i sprawdzaj, kiedy twój apetyt na ryzyko wymyka się spod kontroli. Jeśli będziesz monitorować siebie przez cały czas, możesz uniknąć uzależnienia.

Jedna wygrana wystarczy


Pozwól sobie odejść, gdy zdobędziesz tę jedną wygraną, zamiast próbować szczęścia z następną, ponieważ za drugim razem możesz nie odnieść takiego sukcesu. Możesz uniknąć pułapki uzależnienia, jeśli nauczysz się nazywać to dzień po pierwszej wygranej lub początkowych kilku strat. Większość hazardzistów wpada w pokusę zagrania w drugą grę i zanim się zorientują, są na dziesiątej i przegrywają. Starania o odzyskanie strat prowadzą graczy do jeszcze większej i dłuższej gry, więc warto wiedzieć, kiedy spasować i wrócić do domu.

WYMAGANIA DLA OPERATORÓW I SPRZEDAWCÓW OPROGRAMOWANIA


Malta Gaming Authority (MGA) i UK Gambling Commission to dwa najbardziej znane organy licencjonujące kasyna, które wymagają od swoich podopiecznych dbania o graczy. Każda witryna, którą licencjonują, powinna posiadać limity pozwalające graczom na samokontrolę.

Ograniczenie korzystania z kart kredytowych


Karty kredytowe dają użytkownikom powód do wydawania ponad stan, ale licencjodawcy mogą tu pomóc. Wielka Brytania i Holandia zakazały finansowania kont hazardowych za pomocą kart kredytowych, aby chronić tych, którzy mogą nie mieć wystarczającej kontroli nad swoimi działaniami. Pomysł ten promuje myśl, że gracze powinni grać tylko pieniędzmi, na których utratę mogą sobie pozwolić.

Limity sesji lub limity wpłat


Gracze powinni mieć możliwość wyboru, kiedy chcą zaistnieć w kasynie poprzez limity sesji. Ponieważ większość ludzi ma niewielką kontrolę nad swoimi działaniami, gdy wygrywają lub przegrywają mocno, limity te zwykle zmuszają ich do zakończenia sesji po określonych wyzwalaczach. To samo dotyczy limitów depozytów, gdzie gracz nie może już zasilić swojego konta, dopóki nie minie określony czas. Większość kasyn ma takie warunki, ale mogłyby zrobić więcej, by poinformować graczy o ich istnieniu.

Usługa samowykluczenia


Jeśli zauważysz, że popadasz w uzależnienie od hazardu, możesz chcieć zrobić sobie przerwę, by nabrać tempa, a kasyno powinno ci to umożliwić, oferując usługę samowykluczenia. Pozwala ona wykluczyć się z gry na danej stronie na wybrany przez Ciebie okres, abyś mógł ponownie ocenić siebie. W tym czasie nie będziesz miał dostępu do produktów strony, więc nie będziesz mógł grać.

OZNAKI, ŻE MOŻESZ BYĆ UZALEŻNIONY OD HAZARDU


Nikt nie uzależnia się od razu. Etapy są spójne u większości hazardzistów, więc możesz być w stanie zauważyć, kiedy Ty lub ktoś, na kim Ci zależy, wpadnie zbyt głęboko.

Etap 1: Hazardzista nie może przestać grać, niezależnie od tego, czy przegrywa czy wygrywa. Chce po prostu kontynuować grę, jakby rywalizował z najlepszymi w swoim życiu.


Etap 2: Ściganie strat – Dom jest zaprojektowany tak, aby wygrać w długim okresie, więc wszystkie zwycięstwa kończą się w pewnym momencie. Przegrywający hazardzista nie będzie akceptował przegranej, więc będzie gonił za stratami i zapadał się coraz głębiej w dół.


Etap 3: Rozpacz – Jest to zazwyczaj ostatni etap, kiedy ktoś jest tak głęboko, że potrzebuje jakiejś formy terapii, aby się wydostać. Na tym poziomie nic nie czuje się lepiej i nawet przypadkowa wygrana nie przynosi takiego dreszczyku emocji, jak wcześniej. Hazardzista potrzebuje kilku wygranych lub przegranych, aby poczuć jakiekolwiek emocje.
Kiedy jesteś uzależniony od gry, przez cały ten czas grasz tylko w gry losowe na prawdziwe pieniądze. Darmowe gry nie kuszą cię. Możesz nawet stać się agresywny, gdy zostaniesz skonfrontowany i nie będziesz potrzebował wymówki, aby grać. Możesz uciec od swoich obowiązków i odpowiedzialności dla rundy slotów. Ponieważ to staje się drogie, możesz pozwolić sobie na zadłużenie tylko po to, aby zaspokoić tę część ciebie, którą hazard uspokaja. Od tego momentu jest tylko gorzej, więc możesz chcieć poszukać pomocy, zanim sięgniesz dna.

Programy NCPG:


Do głównych programów NCPG należą:

 • National Problem Gambling Helpline (1-800-522-4700): zapewnia, że lokalna pomoc w zakresie problematycznego hazardu jest oddalona o jeden telefon w dowolnym miejscu w USA.
 • National Referral Resource: NCPG utrzymuje jedyną ogólnokrajową internetową listę certyfikowanych doradców oraz stacjonarnych/rezydencjalnych placówek leczniczych, które oferują specjalistyczną pomoc w zakresie problematycznego hazardu, a także stanowe listy źródeł skierowań.
 • Miesiąc Świadomości Problemów Hazardowych: Coroczna kampania oddolna w marcu mająca na celu zwiększenie świadomości na temat problematycznego hazardu oraz edukację społeczeństwa i pracowników służby zdrowia na temat dostępności pomocy i nadziei. W 2018 roku ponad 200 organizacji wzięło udział w zachęcaniu interesariuszy do „Have the Conversation” na temat problematycznego hazardu i zbadania wielu znaczeń tego tematu, dostarczając bezpłatne informacje prasowe, narzędzia do badań przesiewowych, pliki logo, komunikaty do noszenia i inne zasoby.
 • Krajowa Konferencja na temat Problemowego Hazardu: Najstarsza i największa coroczna konferencja tego typu. Co roku bierze w niej udział około 500 regulatorów, ustawodawców, doradców, badaczy, przedstawicieli branży oraz osób, które wyszły z hazardu. Organizowane są szczegółowe, dogłębne szkolenia dotyczące wszystkich aspektów tej dziedziny, a najlepsi badacze prezentują swoje najnowsze odkrycia. Podczas 2-dniowych warsztatów przedkonferencyjnych i 2-dniowej konferencji głównej można uzyskać do 30 godzin jednostek kształcenia ustawicznego. Miejsce konferencji zmienia się co roku, a gospodarzem jest jeden z oddziałów stanowych, który oferuje łatwy dostęp do każdego regionu kraju na zasadzie rotacji.
 • Wakacyjna Kampania Odpowiedzialnego Grania w Loterii: Stworzona we współpracy z Międzynarodowym Centrum Problemów Hazardowych Młodzieży i Zachowań Wysokiego Ryzyka na Uniwersytecie McGill, kampania ta zachęca dorosłych do uświadomienia sobie ryzyka związanego z dawaniem produktów loteryjnych nieletnim jako prezentów świątecznych, ponieważ ci, którzy zaczynają grać w młodym wieku, mają większe szanse na rozwinięcie problemu w późniejszym okresie życia. NCPG współpracuje z organizacjami loteryjnymi, udostępniając im bezpłatne zasoby, takie jak wzory informacji prasowych, wytyczne dotyczące mediów społecznościowych i materiały reklamowe, w celu uruchomienia ich własnych, niezależnych kampanii. W 2017 roku 54 amerykańskie i międzynarodowe loterie uczestniczyły w Kampanii. Zatwierdzona przez Światowe Stowarzyszenie Loterii (WLA).
 • NASPL/NCPG Responsible Gambling Verification Program (RGV): We współpracy z Północnoamerykańskim Stowarzyszeniem Loterii Stanowych i Prowincjonalnych, RGV jest niezależnym przeglądem wysiłków loterii w zakresie planowania, wdrażania i podtrzymywania ich programów w RG zgodnie ze standardami NCPG. Bezpłatny dla członków NASPL.
 • Internet Compliance Assessment Program (iCAP): Niezależni recenzenci oceniają zgodność internetowej witryny hazardowej z internetowymi standardami odpowiedzialnej gry NCPG, pierwszymi takimi standardami opracowanymi dla rynku amerykańskiego.
 • Zasady Odpowiedzialnej Gry dla Legislacji Sportowego Hazardu: Stanowi podstawę dla nowych regulacji i przepisów, które mogą zostać uchwalone przez poszczególne stany w celu dopuszczenia zakładów sportowych. Zasady te pomogą chronić jednostki, firmy hazardowe i ustawodawców poprzez pomoc w tworzeniu rozsądnych wysiłków w celu zapobiegania szkodom i zapewnienia leczenia.
 • Risk Education for Athletes Program (REAP): edukuje sportowców w każdym wieku na temat osobistego i zawodowego ryzyka związanego z hazardem oraz jak być mądrym w ryzykownych sytuacjach.

Źródło: https://www.ncpgambling.org/

Poza tym możesz uzyskać jeden z certyfikatów IGCCB, aby zostać doradcą i pomagać ludziom z uzależnieniem od hazardu. Jeden z programów obejmuje Międzynarodowy Certyfikat Zaburzeń Hazardowych (IGDC) skoncentrowany na rzeczywistych praktykach i opartych na dowodach podejściach od specjalisty niszowego, które pojawiają się w leczeniu gier i nadużywania cyfrowego, a także skrzyżowania z problematycznym uzależnieniem od hazardu i zaburzeniami hazardowymi.

PODSUMOWANIE


Dobre: Hazard jest ekscytujący i zabawny, i może przynieść Ci dochód uboczny, jeśli będziesz miał szczęście. Może też pomóc Ci poradzić sobie z niektórymi problemami życiowymi, takimi jak depresja i ogólny niepokój. Kiedy opanujesz zarządzanie środkami finansowymi, możesz zastosować niektóre z tych lekcji w swoim prawdziwym życiu. Kiedy nauczysz się kontrolować swój apetyt na „darmowe pieniądze” z hazardu, możesz poprawić jakość swojego życia.

Złe: Samokontrola jest łatwiejsza do powiedzenia niż wykonania, jeśli chodzi o hazard. Mała wygrana daje Ci tyle pewności w swoje możliwości, że może się okazać, że przekroczysz swój limit. Trudno też nie ulec chęci pogoni za stratami. Co powinieneś zrobić? Jeśli dopiero zaczynasz, zastanów się przez dłuższą chwilę, czy jesteś wystarczająco silny, aby oprzeć się hazardowi nawet wtedy, gdy nie powinieneś. Jeśli nie jesteś pewien, to nie zaczynaj. Jeśli już jesteś w tym dla pieniędzy, sprawdzaj siebie, aby zobaczyć, gdzie jesteś na etapach, o których wspomnieliśmy. Celem jest nie uzależnienie się, więc hazard jest w porządku, dopóki masz nad nim kontrolę. Kiedy poczujesz, że się osuwasz, wyjdź z tego tak szybko, jak to możliwe.

Podmioty, które uzyskały zezwolenie Ministra Rozwoju i Finansów na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych przez sieć Internet: E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o., FORTUNA zakłady bukmacherskie Sp. z o.o., STS S.A., Traf - Zakłady Wzajemne Sp. z o.o., TOTOLOTEK S.A., LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o., SUPERBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o., TOTALBET ZAKŁADY BUKMACHERSKIE Sp. z o.o., forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o., BestBet Sp. z o.o., Cherry Online Polska Sp. z o.o., BEM Operations Limited, BetFan Sp. z o.o., eWinner Sp. z o.o., BetX Polska Sp. z o.o., Polski Bukmacher Sp. z o.o., Mr BET zakłady bukmacherskie Sp. z o.o., GO BET Sp. z o.o., Bukmacherska Sp. z o.o., FUN PROJECT Sp. z o.o., Silesia Entertainment Sp. z o.o., GM Gaming Limited, True Sport Sp. z o.o.. Aktualną listę podmiotów sprawdzisz na stronie Ministerstwa Finansów.