W jakiej branży znajdziesz pracę?

Joanna Kwiatkowska

Sprawdziliśmy perspektywy pracy dla kosmetyczki, pielęgniarki, pomocy medycznej, kierowcy, hydraulika i mechanika.

Mówi się, że jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana. Jak wszystko wokół zmiany dotyczą także charakteru pracy i specyfiki rożnych profesji. Oto kilka wybranych przykładów:

Kosmetyczka

Profesja kosmetyczki to wciąż głównie kobiecy zawód. W tej specjalizacji nie wystarczy już wklepać maseczki, czy zrobić pedikiur. Kosmetyczka, która liczy na dobrą pracę, musi cały czas szkolić się i rozwijać, powiększając wachlarz umiejętności zabiegowych. Zwłaszcza, że jak grzyby po deszczy wyrastają coraz to nowe salony piękności, profesjonalne centra odnowy biologicznej, instytuty kosmetologii, kliniki medycyny estetycznej oraz SPA. A każde chce się wyróżniać ofertą wśród konkurencji. Na szczęście dla kosmetyczek, moda na dbanie o swój wygląd i przedłużanie młodości nie mija. Wachlarz usług w tym zakresie jest naprawdę imponujący. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy wybierają taką ścieżkę kariery.

Pielęgniarka

Dziś zawód pielęgniarki to nie tylko praca w szpitalu lub w laboratorium medycznym. Zawód ten zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Tym bardziej, że aktualnie mamy w Polsce deficyt pielęgniarek i jednocześnie starzejące się społeczeństwo. Praca na pielęgniarzy i pielęgniarki czeka nie tylko w szpitalach. Szansą na lepiej płatną pracę będzie prywatna opieka i służba zdrowia. Jako pielęgniarka lub pielęgniarz w zależności od preferencji można pracować przy licznych zabiegach medycznych – zabiegach kosmetologii, zabiegach laserowych lub endoskopowych, jako instrumentariuszka przy zabiegach chirurgicznych i operacjach medycyny estetycznej. Po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej i uzupełnieniu edukacji różnymi kursami można również przeprowadzać specjalistyczne badania EKG, RKO (medycyna ratunkowa), szczepienia ochronne. Pielęgniarki pracują także jako opiekunki osób starszych, w szkołach, uzdrowiskach, a nawet na statkach wycieczkowych.

Pomoc medyczna/opiekun medyczny

Zawód ten jest stosunkowo nowym zawodem. Dopiero w 2008 roku został objęty przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej klasyfikacją zawodów i specjalności. Główne zadanie opiekuna medycznego to pomoc osobom chorym i niesamodzielnym w zaspokajaniu ich podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych. Jest to tzw. zawód zaufania publicznego przeznaczony dla osób cechujących się dużą empatią i dużymi zdolnościami komunikacyjnymi. Pomoc medyczna może być również potrzebna w placówkach dla małych dzieci – żłobkach, przedszkolach, hospicjach dziecięcych oraz domach dziecka.

Kierowca

Kierowca to nie tylko pracownik firm transportowych. Z odpowiednim prawem jazdy można pracować jako kierowca autokarów dla firm przewozowych, biur podróży oraz jako kurier. Dużym atutem dla niektórych osób zainteresowanych pracą w tym zawodzie, ale przede wszystkim na trasach zagranicznych, jest dodatkowa możliwość zwiedzania różnych krajów Europy.

Hydraulik

Hydraulik to jeden z deficytowych zawodów w Polsce. Po zmianach w szkolnictwie zawodowym w ramach tego zawodu funkcjonują tak naprawdę dwie odrębne profesje – monter instalacji i urządzeń sanitarnych oraz monter sieci komunalnych. Wraz z rozwojem gospodarczym oraz z praktyki osób zajmujących się różnorodną hydrauliką do powyższych specjalizacji dodać można także hydraulikę CO (kotły, grzejniki, bojlery, ogrzewanie podłogowe) oraz montaż kolektorów słonecznych. Dla przedsiębiorczych specjalistów w tej dziedzinie to branża z dużymi możliwościami.

Mechanik

Mechanika i budowa maszyn to jedna z najstarszych specjalizacji w historii zawodów. Pracę w tym zawodzie można podjąć już po szkole zawodowej i technikum, lub dopiero po ukończeniu studiów wyższych. W dobie błyskawicznego rozwoju techniki i nowych technologii ofert pracy dla mechaników jest naprawdę wiele. Od mechaniki samochodowej, mechaniki maszyn i urządzeń, poprzez robotykę aż po informatykę urządzeń mechanicznych. Wykształcenie w tym zawodzie można wykorzystać w wielu dziedzinach – przedsiębiorstwach usługowo-naprawczych, firmach produkcyjnych związanych z produkcją maszyn, zakładach przemysłu spożywczego, sektorze handlowym, warsztatach specjalistycznych.

 

Podobne artykuły

Bycie szewcem znów jest modne!

Ta branża miała być w kryzysie, ale Internet i Facebook otworzył dla niej nowe możliwości. Zobacz 4 historie nowoczesnych szewskich biznesów. Jeszcze kilka lat temu pisano,...

Aż wióry lecą!

Mówiło się, że stolarz to zawód bez przyszłości. Nic bardziej mylnego. Te trzy historie pokazują, że jest w tej branży jest miejsce na wiele pomysłów! W...

Słowniczek kandydata do pracy

Business case, feedback, headhunter – w procesie rekrutacyjnym wiele sformułowań może być niejasnych, gdy brakuje ci jeszcze doświadczenia. Ten słowniczek wyjaśnia najważniejsze zwroty i określenia. Brand...