Tradycyjne CV to nie wszystko?

Joanna Kwiatkowska

Sprawdź 3 nowoczesne sposoby na pokazanie swoich umiejętności. Przydadzą się zwłaszcza w tych branżach, które stawiają na kreatywność i innowacje.

Wideo prezentacje w niektórych branżach zaczynają wypierać standardowe, papierowe CV. Stają się popularne zwłaszcza tam, gdzie przyszły pracodawca chce poznać kreatywność kandydata oraz jego znajomość nowoczesnych narzędzi i technologii.

Dla rekrutera wideo prezentacja ma wiele plusów – pomaga zaoszczędzić mu czas potrzebny na weryfikację kandydatów, pomaga mu lepiej poznać sposób ich bycia, swobodę wypowiedzi, pomysłowość. Przed przyszłymi pracodawcami prezentuje się żywy człowiek, a to zawsze robi wielką różnicę.

Wykorzystując tzw. efekt pierwszych 30 sekund, podczas których każdy z nas wyrabia sobie wstępną opinię na temat nowopoznanej osoby, nietrudno zrobić dobre wrażenie. Pod warunkiem, że solidnie się do tego przygotujemy. A podstawą przygotowań są pomysł i plan. Należy opracować całą koncepcję nagrania oraz zakres tego, co chcemy przekazać. Jak w zwykłym CV, najważniejszym punktem powinny być kompetencje i umiejętności. Filmy można nagrać wielokrotnie i wybrać najlepszą wersję. Wideo nie powinno być dłuższe niż 2-3 minuty.

Oto 3 przykłady kreatywnych wideo prezentacji, które mogą :

1/ Pokaż jak pracujesz

Istnieją zawody i branże, które w łatwy i ciekawy sposób można przedstawić na filmie. Gotowanie, zabiegi kosmetyczne, fryzjerstwo czy mechanika samochodowa będą wdzięcznym obrazem, jeśli namówi się do współpracy osoby trzecie lub w nietuzinkowy sposób przedstawi swoje pomysły. Możliwości są nieskończone. Oprócz umiejętności można pokazać swój styl pracy, dokładność, zdolność kooperacji z ludźmi, swobodę działania. Poza tym oprócz samego kandydata i jego sposobu wykonywania określonych czynności rekruter dostrzeże też tło nagranej sytuacji – estetykę, gust, porządek, koncepcję. To wszystko z pewnością zadziała na korzyść.

2/ Postaw na grafikę lub animacje

Jeśli masz zdolności graficzne, znasz proste programy prezentacyjne lub animacyjne, stworzenie ciekawego CV w formie wideo nie będzie dużym problemem. Zawsze możesz też poprosić o pomoc osoby, które grafiką, reklamą, fotografią zajmują się profesjonalnie. Ciekawym pomysłem będzie stworzenie kolażu lub innej wielowymiarowej kompozycji.

3/ Zasymuluj rozmowę kwalifikacyjną

Mając podstawową wiedzę na temat rozmowy kwalifikacyjnej, można śmiało przygotować coś w rodzaju wywiadu z samym sobą lub zasymulować rozmowę z zaufaną osobą, która zagra rolę rekrutera. Ważne, aby podczas rozmowy zachowywać się naturalnie i uwzględnić istotne dla  pracodawcy informacje. Należy mówić głośno, zadbać o dykcję i odpowiedni strój. Kamera zobaczy wszystko, więc aby otrzymać zaproszenie na prawdziwą rozmowę warto dążyć do doskonałości.

Podobne artykuły

Bycie szewcem znów jest modne!

Ta branża miała być w kryzysie, ale Internet i Facebook otworzył dla niej nowe możliwości. Zobacz 4 historie nowoczesnych szewskich biznesów. Jeszcze kilka lat temu pisano,...

Aż wióry lecą!

Mówiło się, że stolarz to zawód bez przyszłości. Nic bardziej mylnego. Te trzy historie pokazują, że jest w tej branży jest miejsce na wiele pomysłów! W...

Słowniczek kandydata do pracy

Business case, feedback, headhunter – w procesie rekrutacyjnym wiele sformułowań może być niejasnych, gdy brakuje ci jeszcze doświadczenia. Ten słowniczek wyjaśnia najważniejsze zwroty i określenia. Brand...