Szukanie pracy kiepsko idzie? Nie daj się czarnym myślom!

Joanna Kwiatkowska

Znalezienie dobrej pracy trwa. Muszą się na to przygotować wszyscy, którzy podejmują to zadanie. Oto 4 proste sposoby, by nie dać się zwątpieniu, gdy szukanie pracy idzie jak po grudzie.

Szukając pracy, trzeba przygotować CV, czekać na właściwe oferty pracy, przejść kilka, a czasem kilkanaście rozmów kwalifikacyjnych, i znów czekać na odzew. Nie jest zatem rzadkością, że wcześniej czy później pojawia się zwątpienie, rezygnacja, bezradność. Osoby, które długo szukają pracy w naturalny sposób tracą motywację i poczucie własnej wartości, nie wierzą w swoje możliwości, i po prostu zaprzestają aktywnie poszukiwać pracy.

Oto kilka porad, jak nie dać się frustracji kiedy szukanie pracy nie wychodzi:

1/ Wyjdź poza schemat

Bardzo często zdarza się, że ludzie starający się o pracę poprzestają na przygotowaniu szablonowego CV i czekaniu na reakcję rynku pracy. To błędne myślenie. Dziś trzeba zrobić więcej. W dobie Internetu i nowoczesnych technologii można przygotować CV specjalnie pod media społecznościowe (profil na LinkedIn już standard!), skorzystać z aplikacji wielu portali rekrutacyjnych, założyć na nich konta i uzupełnić profile. Dzięki temu niemal każdego dnia otrzymuje się nowe propozycje pracy. Warto również zarejestrować się w urzędzie pracy lub chociaż śledzić jego bieżącą ofertę. Ponadto, trzeba rozpuścić wici wśród znajomych i rodziny, mówiąc otwarcie, że szukamy pracy.

2/ Wyróżnij się

Pracodawcy i specjaliści HR lubią osoby pomysłowe. Można wyróżnić się już na etapie przesłania CV, które zostanie przygotowane w formie wideo lub w ciekawej wersji graficznej. Zdarza się, że osoby pretendujące na stanowiska w tzw. zawodach kreatywnych posuwają się do naprawdę nietuzinkowych rozwiązań. CV na bilbordach, samochodach, duże formaty ogłoszeń w branżowych magazynach nie dziwią już ani właścicieli domów mediowych, ani wydawnictw czy agencji marketingowych. Gorzej, gdy w nieprzeciętny sposób pracy chce szukać nauczyciel, ślusarz lub sprzedawca. Z drugiej jednak strony wyobraźnia jest nieskończona, a determinacja może przyczynić się do powstania naprawdę fajnych pomysłów. Niezawodny w tym celu jest zawsze Internet.

3/ Inspiruj się i rozwijaj

Kreatywność w poszukiwaniu pracy nie bierze się znikąd. Trzeba stale się rozwijać, uczyć od innych, inspirować. Inspirację można znaleźć dosłownie wszędzie. Ważne, by wychodzić do ludzi, obserwować świat i przekładać nabyte informacje na własne możliwości. Szczególnie pomocne i przede wszystkim motywujące do działania mogą okazać się różnorodne kursy on-line.

4/ Wsparcie jest bezcenne

Na pewno łatwiej uwierzyć w siebie, gdy mamy wsparcie innych osób. Nie zawsze pomogą w tym bliscy. Zamiast żalić się mamie lub przyjacielowi lepiej porozmawiać z fachowcem. Doradca zawodowy, coach, psycholog pomogą określić mocne i słabe strony, wzmocnią samoocenę, wskażą błędy i zachęcą do dalszego działania.

 

Podobne artykuły

Bycie szewcem znów jest modne!

Ta branża miała być w kryzysie, ale Internet i Facebook otworzył dla niej nowe możliwości. Zobacz 4 historie nowoczesnych szewskich biznesów. Jeszcze kilka lat temu pisano,...

Aż wióry lecą!

Mówiło się, że stolarz to zawód bez przyszłości. Nic bardziej mylnego. Te trzy historie pokazują, że jest w tej branży jest miejsce na wiele pomysłów! W...

Słowniczek kandydata do pracy

Business case, feedback, headhunter – w procesie rekrutacyjnym wiele sformułowań może być niejasnych, gdy brakuje ci jeszcze doświadczenia. Ten słowniczek wyjaśnia najważniejsze zwroty i określenia. Brand...