Praca w IT – dobry wybór… dla każdego

Joanna Kwiatkowska

Skończyłeś szkołę i nie masz perspektyw na pracę? Programuj! Sprawdź, jak szybko zdobyć kwalifikacje, by znaleźć pracę w IT.

Programista to zawód poszukiwany. Mówi się nawet, że rynek pracy jest w stanie wchłonąć każdą ilość programistów jeszcze przez dobrych kilka lat. Dobra wiadomość jest taka, że pracę w sektorze IT możesz dostać bez konieczności ukończenia studiów kierunkowych. Do niektórych specjalizacji wystarczą kilkumiesięczne kursy.

Wbrew pozorom profesja programisty nie jest bardzo skomplikowana. By zostać programistą specjalizującym się w interfejsie użytkownika, czyli tzw. frontendowcem lub frontend developerem, na początku trzeba opanować trzy podstawowe języki niezbędne do programowania stron internetowych, a nawet pełnoprawnych aplikacji: HTML (HyperText Markup Language), CSS (Cascading Style Sheets) i JavaScript.

Jak zdobyć kwalifikacje programisty?

Umiejętności kodowania można zdobyć na kilka sposobów. Pierwszy z nich to kurs programowania, czyli tzw. front-end dev bootcamp. Niezależnie od miejsca organizacji kursy tego typu trwają zazwyczaj około kilku-kilkunastu tygodni. Kursanci uczą się nie tylko wspomnianych wyżej języków kodowania, ale również specyfiki zawodu programisty. Drugi sposób to oczywiście podjęcie nauki w placówkach z kierunkami IT. To najdłuższa wersja edukacji przygotowująca do tego zawodu, ale również dająca wszechstronną wiedzę w dziedzinie nowoczesnych technologii. Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracę w zawodzie podjąć jeszcze w czasie nauki, np. na stanowisku junior frontend developera. Kodowania można też uczyć się samemu, najlepiej jednak pod okiem osoby doświadczonej w tym zakresie. Dobrym rozwiązaniem na początek będzie podjęcie stażu zawodowego. Praktyczna nauka jest zawsze najbardziej owocna.

Dla kogo ten zawód?

Mimo schematu jaki wciąż funkcjonuje w polskim społeczeństwie, mówiącego o tym, że zawód programisty to głównie męska domena, frontend developerem może zostać każdy. Wiele firm zabiega o kobiety, bo świetnie sprawdzają się w tej branży. Liczą się tu przede wszystkim kompetencje – to profesja dla osób dokładnych i skrupulatnych, wielozadaniowych i konsekwentnych, cechujących się zdolnościami logicznego myślenia oraz samodyscypliną.

Gdzie można podjąć pracę?

Zawód programisty można wykorzystać nie tylko w branży technologicznej. Programiści pracują w wielu korporacjach, gdzie działy IT stanowią samodzielne jednostki, także w agencjach reklamowych, marketingowych, studiach graficznych. Bardzo często zdarza się, że osoby zajmujące się kodowaniem stron internetowych pracują jako freelancerzy.

Zarobki

Ze względu na deficyt zawodu programisty na rynku zarobki na tym stanowisku są stosunkowo wysokie. Na początku można zarobić około 2-3 tysięcy. Z czasem i wzrostem doświadczenia frontend developerzy zarabiają od 6 tysięcy złotych i więcej.

Podobne artykuły

Bycie szewcem znów jest modne!

Ta branża miała być w kryzysie, ale Internet i Facebook otworzył dla niej nowe możliwości. Zobacz 4 historie nowoczesnych szewskich biznesów. Jeszcze kilka lat temu pisano,...

Aż wióry lecą!

Mówiło się, że stolarz to zawód bez przyszłości. Nic bardziej mylnego. Te trzy historie pokazują, że jest w tej branży jest miejsce na wiele pomysłów! W...

Słowniczek kandydata do pracy

Business case, feedback, headhunter – w procesie rekrutacyjnym wiele sformułowań może być niejasnych, gdy brakuje ci jeszcze doświadczenia. Ten słowniczek wyjaśnia najważniejsze zwroty i określenia. Brand...