Jak pomaga urząd pracy, kiedy szukasz zajęcia?

Joanna Kwiatkowska

Urzędy pracy w całej Polsce mają w swojej ofercie nie tylko propozycje pracy, ale również szeroki pakiet programów wspierających osoby szukające pracy. Oto 4 najważniejsze rzeczy!

W ramach bezpłatnych usług można skorzystać z doradztwa zawodowego, różnorodnych kursów zawodowych rozszerzających kompetencje i umiejętności, a także szkoleń wzmacniających poczucie własnej wartości lub objaśniających prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto, urzędy pracy oferują także wsparcie finansowe dla bezrobotnych, którzy chcą zostać przedsiębiorcami. W zależności od regionu Polski kwoty dotacji są zróżnicowane – średnio to suma wahająca się w granicach 20-30 tysięcy złotych.

Doradztwo zawodowe

Z pomocy z zakresu doradztwa zawodowego powinien skorzystać każdy, kto rozpoczyna starania się o pracę. Głównie dlatego, że osoby oferujące te porady to dobrze wykwalifikowani specjaliści, którzy rynek pracy widzą z perspektywy pracodawców i pracowników. Doradztwo zawodowe może być prowadzone w formie indywidualnej poprzez cykl spotkań, w postaci warsztatów grupowych, a nawet telefonicznie lub on-line. W ramach poradnictwa zawodowego można uzyskać pomoc dotyczącą planowania kariery zawodowej i rozwoju zawodowego, określenia swoich kompetencji i zainteresowań, uzupełnienia kwalifikacji oraz wyboru lub zmiany profesji.

Formy aktywizacji dla poszukujących pracy

Jedną z podstawowych form aktywizacji zawodowej są targi pracy. Odbywają się zwykle raz lub dwa razy do roku w zależności od regionu i ilości ofert pracy. Zwykle targi pracy cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na możliwość bezpośredniego kontaktu z wieloma pracodawcami.

Staże

Niemal każdy urząd pracy pośredniczy w organizacji stażów w wielu zakładach pracy lub małych przedsiębiorstwach. Korzyści ze stażu są obopólne – pracownik podejmuje pracę oraz zdobywa umiejętności, pracodawca ma pomoc i nie musi wydawać pieniędzy na zatrudnienie ponieważ koszty te ponosi urząd pracy. Zasady przyjmowania chętnych na staż określa urząd pracy przynależny do miejsca zamieszkania osoby poszukującej pracy.

Szkolenia

Kursy, które można podjąć za pośrednictwem urzędów pracy są zróżnicowane. Najważniejsze, że oferta szkoleń skierowana jest nie tylko do osób, które chcą zmienić zawód lub zwiększyć kwalifikacje, ale także dla tych którzy nie posiadają umiejętności aktywnego szukania pracy.

 

Podobne artykuły

Bycie szewcem znów jest modne!

Ta branża miała być w kryzysie, ale Internet i Facebook otworzył dla niej nowe możliwości. Zobacz 4 historie nowoczesnych szewskich biznesów. Jeszcze kilka lat temu pisano,...

Aż wióry lecą!

Mówiło się, że stolarz to zawód bez przyszłości. Nic bardziej mylnego. Te trzy historie pokazują, że jest w tej branży jest miejsce na wiele pomysłów! W...

Słowniczek kandydata do pracy

Business case, feedback, headhunter – w procesie rekrutacyjnym wiele sformułowań może być niejasnych, gdy brakuje ci jeszcze doświadczenia. Ten słowniczek wyjaśnia najważniejsze zwroty i określenia. Brand...